Spadkobiercy rycerzy

Co jest takiego wyjątkowego w spotkaniu papieża z zakonnikami? Nie jest to w Watykanie widok codzienny? Niezupełnie. Stojący na pierwszym planie duchowny i miniszki należą do zakonu niemieckiego – Zakonu, który przez wiele stuleci kształtował dzieje ziem pruskich. Zdjęcie zostało wydrukowane w jednym z nowszych podręczników polskich z następującym podpisem: “Watykan 1991 r.: Spotkanie Jego Świątobliwości Jana Pawła II z wielkim mistrzem dr Othmarem Wielandem z okazji 800. rocznicy powstania Zakonu”.

Zachowany w zbiorowej pamięci Polski, Litwy i Rosji obraz zakonu krzyżackiego pod wieloma względami przewrócony zostaje tutaj do góry nogami. Fotografia pokazuje bowiem dzisiejszy Zakon jako wspólnotę katolicką, której członkami są zajmujący się działalnością charytatywą tak mężczyzni, jak i kobiety, z siedzibą w Wiedniu. To już nie wyłącznie nawracające ogniem i mieczem bractwo ani zwiastun ekspansji Prus w Europie Środkowo-Wschodniej: Zakon prezentuje się w nowych “szatach” – austriackiej, katolickiej i niewieściej – i jak widać w dobrych układach z polskim papieżem.

Bądź aktywny

źródło: Kazimierz Przybysz, Wojciech J. Jakubowski i Mariusz Włodarczyk: Historia dla gimnazjalistów. Starożytność i średniowiecze. Podręcznik. Klasa I, Warszawa 2000, s. 245.